«Фейсбук-перемога» Пальчевського: псевдосоціологія, «платники податків», боти та сусіди-рекламодавці

Як витратити мільйон на просування фіктивних рейтингів і змусити півсотні фіктивних людей хвалити кандидата в мери Києва.

Бачили в соцмережах картинку з «рейтингом», у якому Андрій Пальчевський обігнав Дональда Трампа й наздоганяє Джо Байдена? Цей дотеп заснований на реальних подіях: в останні кілька тижнів користувачі Facebook — і не лише кияни — бачать у стрічці рекламні дописи з результатами «соціологічних опитувань», за якими кандидат у мери Києва Андрій Пальчевський ледь відстає від чинного міського голови Віталія Кличка. ОПОРА вирішила розібратися з підозрілою фейсбук-активністю групи підтримки Пальчевського — телеведучого, бізнесмена та лідера «Перемоги».

Досліджуючи в березні 2020 року зв’язки між найпопулярнішими сторінками українського фейсбука, ми виявили кілька мереж — груп сторінок, які діють синхронно і часто поширюють однаковий контент. Одна з цих мереж, що складається з трьох сторінок —  Украина Онлайн, Свободная Украина та Асоціація платників податків. Київ — активно просуває за допомогою платних дописів політика, бізнесмена й телеведучого Андрія Пальчевського. Сторінки синхронно публікують, наприклад, таке:

Це результати соціологічного опитування, проведеного Центром суспільного розвитку «Інтер-акція» у вересні 2020 року.

Публікація рейтингів — як і оплата їх просування в соцмережі — законом не заборонена. Втім Виборчий кодекс встановлює обмеження на публікацію таких повідомлень. Результати опитування громадської думки повинні містити інформацію про час проведення дослідження, територію, яку воно охоплювало, розмір та спосіб формування вибірки, метод опитування тощо. «Інтер-акція» — яку, до речі, можна знайти у Базі псевдосоціологів, укладеній онлайн-виданням «Тексти», — цих вимог не дотрималась. А також вочевидь завищує рейтинги Андрія Пальчевського та його партії «Перемога Пальчевського» — різниця між цифрами «Інтер-акції» та результатами опитувань інших соціологічних компаній разюча.

На збіг це не схоже: інші рекламні дописи, які поширюють ці три сторінки, стосуються схожих «соцопитувань» або порівнюють Пальчевського з Кличком:

У вересні з цієї мережі сторінок транслювалися 23 рекламні дописи, які здебільшого дублювалися. Ідентичні дописи запускалися на трьох сторінках в однакові часові проміжки (хоча на сторінці Асоціація платників податків. Київ трансляція реклами може початися або закінчитися на день раніше). Але найцікавіше — ціна. На поширення цих 23 дописів витратили від 31 до 37,3 тисячі доларів, тобто 880—1060 тисяч гривень. Точну суму назвати не можемо, бо фейсбук показує лише діапазон витрат.

Ці витрати розподілились між сторінками так:

Мільйон гривень за місяць на рекламу в фейсбуку — це багато чи мало? Можете порівняти з витратами політичних партій за першу половину вересня. Деякі з них витрачають більше, проте їхня реклама охоплює всю Україну чи багато регіонів.

Тим часом майже всю рекламу мережі з трьох сторінок націлили на Київ (70,8%), де Пальчевський бореться за крісло мера, та Київську область (21,7%), де «Перемога Пальчевського» балотується до місцевих рад.

Сторінка Асоціація платників податків. Київ належить київському територіальному відділенню Всеукраїнської громадської організації «Асоціація платників податків України». Її створили у листопаді 2014 року. З 25 червня 2019 року до 3 жовтня 2020 року на політичну рекламу ця сторінка витратила майже 20 тисяч доларів. «Соцопитування» з завищеними рейтингами Пальчевського ця сторінка просувала у листопаді 2019-го, січні та травні 2020 року. Спершу рекламували посилання на матеріали видань Znaj.ua і Politeka, які, згідно з моніторингами Інституту масової інформації, часто публікують чорний піар або замовні матеріали. У вересні 2019 року Facebook заблокував сторінки Politeka та Znaj.ua через маніпулювання громадською думкою.  Восени 2020 року сторінка «Асоціація платників податків. Київ» вже публікує «рейтинги» сама.

Цікавий збіг: київське територіальне відділення ГО «Асоціація платників податків України» очолює Павло Погиба. За інформацією видання «Петро і Мазепа», його дружина Людмила Погиба у квітні 2015 року стала власницею торгової марки «ZNAJ» та домену «znaj.ua», які згодом рекламувалися сторінкою Асоціація платників податків. Київ.  На минулих виборах мера Києва Павло Погиба також активно просував кандидата Сергія Думчева.

Асоціація платників податків. Київ має телеграм-канал, у якому активно критикує кандидатів у мери Києва – Віталія Кличка, Ірину Верещук, Сергія Притулу. А ось Пальчевському від «платників» ніколи не перепадало. Зате канал часом репостить канал Пальчевського, публікує його виступи в медіа та ті ж самі псевдорейтинги.

Сторінки Украина Онлайн та Свободная Украина були створені в один день – 22 червня 2020 року. Схоже, що створили їх суто для поширення реклами Пальчевського, адже за час їхнього існування вони опублікували лише два дописи, показані вище.

Невідомо, хто платить за цю рекламу — в дисклеймерах зазначено, що рекламодавцями є ці сторінки. Та за правилами Facebook для публікації політичної реклами потрібно вказати номер телефону, сайт та адресу організації, що оплачує рекламу.  Так за цією інформацію усі три сторінки є сусідами – Асоціація платників податків. Київ  вказують, що знаходяться за адресою Хрещатик, 24 (в одній будівлі з Міністерством аграрної політики та продовольства України). Хоча офіс справжньої Асоціації платників податків — на Прорізній, 8. Украина Онлайн та Свободная Украина – обидві за адресою Хрещатик, 6 (в одній будівлі з Департаментом освіти та науки КМДА). Сайт Асоціації платників податків. Київ неактивний, а сайти Украина Онлайн та Свободная Украина не містять у собі жодної інформації, окрім назви та адреси (буквально жодної):

І це ще не всі спільни риси трьох сторінок. Іще в них схожа тактика використання фейкових акаунтів (ботів) для просування дописів. Активність фейкових користувачів доволі легко помітити, наприклад, під цими рекламними дописами Украина Онлайн, Асоціація платників податків. Київ та Свободная Украина:

Ми проаналізували 2530 коментарів (список за цим посиланням) під сімома рекламними повідомленнями з «рейтингом», які поширювали три сторінки, й виявили мережу з понад півсотні ботів, які створюють штучну активність у коментарях. Здебільшого вони висловлюються на підтримку Пальчевського, хвалять його, наголошують, що він — «корінний киянин» та «достойний управлінець». Або нарікають, що рейтинг неправдивий, бо насправді відсотки в Пальчевського ще вищі. Боти критикують Кличка та, на диво, хвалять іншого кандидата в мери Києва — Миколу Томенка.

Здебільшого боти пишуть російською — українськомовні коментарі трапляються зрідка.

Боти Пальчевського різняться між собою. Велика частина фейкових акаунтів вирізняються відсутністю фотографій, дописів та друзів (як-от, наприклад, сторінка Ангеліни В’ятковської). Інша частина сторінок відверто пропагує Андрія Пальчевського: як, наприклад, сторінка Бориса Дзюбака (ми також знайшли сторінку справжньої людини, чиї фотографії були взяті для створення цього бота — це блогер з Польщі). Та є група ботів, чиї сторінки мають вигляд «живих», із фотографіями 2018 та 2019 років. Якщо подивитись уважніше, бачимо, що більшість цих фото додані у червні-серпні 2020 року «заднім числом». Приклади — сторінки  Олега Бабкіна, Ані Тарасової та Якова Мірошниченка:

Не всі з 63 фейкових акаунтів, виокремлених у коментарях до рекламних дописів, однаково активно коментують усі три сторінки. Деякі боти були активні на всіх — коментарі користувача Евгений Игорев можна було побачити як в Украина Онлайн, так і у Свободная Украина та Асоціація платників податків. Київ:

Інші були активні лише на двох з трьох досліджуваних сторінок. Наприклад, сторінка Люсі Зайцевої, коментарі якої з’явилися лише на Свободная Украина та Асоціація платників податків. Київ:

Остання категорія ботів — ті, що лишали свої коментарі лише на одному з дописів. Як приклад ми обрали Марину Смирнову, яка прокоментувала рекламне оголошення сторінки Асоціація платників податків. Київ і набрала на своєму коментарі найбільшу кількість реакцій:

Боти в фейсбуку — явище не нове. У вересні 2019 року Facebook заблокував сторінки Politeka та Znaj.uа саме за неодноразове використання ботів для модерування спілкування у спільнотах. Це суперечить правилам соцмережі.

Як бачимо, на цьогорічних місцевих виборах сторінки Украина Онлайн, Асоціація платників податків. Київ та Свободная Украина, які часто публікують посилання на Politeka та Znaj.ua та, можливо, пов’язані з одним із цих видань, теж використовують ботів для впливу на громадську думку. Використання ботів є доволі небезпечним: оскільки жодна людина не хоче перебувати у меншості, масовані атаки ботів можуть вплинути на її вибір голосувати за того чи іншого кандидата.

Ситуація змінилася…

Поки ми готували цей матеріал до випуску, Украина Онлайн, Асоціація платників податків. Київ та Свободная Украина раптово припинили трансляцію соцопитувань та встали на позицію, протилежну до попередньої. Якщо раніше у рекламних дописах можна було знайти лише хвалебні відгуки про Андрія Пальчевського, то тепер усі вони були присвячені його дискредитації:

Показово, що сторінки Свободная Украина та Асоціація платників податків. Київ, які лише два тижні тому поширювали фейкові опитування громадської думки на користь Пальчевського, тепер звинуватили його у цьому та напророчили “крах на місцевих виборах”:

Варто зазначити, що на кожній зі сторінок Украина Онлайн та Свободная Украина  є лише по 5 дописів, 2 з яких агітують за Пальчевського, 3 – дискредитують його.

Якщо ж згадати про ботів, яких ми помітили раніше, то цього разу на сторінках Свободная Украина та Украина Онлайн вони не проявляли жодної активності. Втім на сторінці Асоціація платників податків. Київ ми натрапили на декількох з них.

Так, 26 вересня користувачка Виолетта Герасимчук залишила на сторінці Свободная Україна під рекламним дописом із фейковою соціологією ось такий коментар:

Однак вже 7 жовтня на сторінці Асоціація платників податків. Київ вона ж залишила зовсім інший відгук:

За дивним збігом, також 26 вересня на сторінці Свободная Украина користувачка Елена Синица відгукнулась про Андрія Пальчевського таким чином:

А вже 7 жовтня (знову збіг) вона залишила на сторінці Асоціація платників податків. Київ ось такий коментар:

Окрім мережі цих сторінок, пов’язаних з Пальчевським, ОПОРА виявила ще одну схожу мережу, яка працює в інтересах голови політради «Опозиційної платформи — За життя» Віктора Медведчука. Але про неї розповімо в наступному тексті.

ОЛЬГА СНОПОК, АНАСТАСІЯ РОМАНЮК